سيستم حمل و نقل هوشمند سيستم حمل و نقل هوشمند

سيستم‌هاي حمل و نقل هوشمند(ITS)

از اساسی‌ترین زیر ساخت‌های لازم برای توسعه صنایع و افزایش سطح رفاه اجتماعی هر کشور وجود حمل و نقل روان و ایمن در آن کشور بوده و امروزه از مسائل و چالش‌های پیش روی صنعت حمل و نقل، آلودگي‌هاي زيست محيطي، كاهش مقدار و افزایش قیمت منابع انرژي، خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از سوانح و تصادفات روز افزون، مشكلات نظارت و مديريت در حمل و نقل برون‌شهري، افزايش زمان‌هاي تلف شده و روند رشد سريع تقاضاي حمل و نقل به ويژه در ساعات اوج تردد در كلان شهرهاي دنيا می‌باشد که با توجه به ارتقاء سطح دانش عمومی، افزایش سطح زندگی مردم، افزایش ارزش زمان و ورود علوم و فن‌آوری‌های جدید مرتبط با این صنعت، انتظارات فزاینده گردیده و از یک منظر تبدیل به يك تهدید جدی و از نگاه بازاریابان و خبرگان به یک فرصت جهت سرمایه‌گذاری سودآور مبدل شده است. ITS كه با استفاده از تكنولوژي‌هاي اطلاعاتي IT ارتباط مناسبي بين انسان، وسيله نقليه و جاده برقرار مي‌سازد، به عنوان تنها ابزار حل مشكلات حمل و نقل به حساب نمي‌آيد، بلكه زير بناي مناسبي است كه به تحويل صنعت حمل و نقل و حل مشكلات آن در قرن 21 كمك خواهد نمود. توسعه و ارتقاء كيفي خدمات ترافيك در جامعه به موازات رشد سريع استفاده از IT در حمل و نقل، باعث ارتقاء سطح زندگي مردم و بهبود ايمني راه‌ها مي‌شود. هم اكنون با توجه به اينكه توانايي ITS براي ايجاد تحول در وضعيت حمل و نقل به اثبات رسيده است؛ اكثر كشورهاي پيشرفته؛ توسعه ITS را در اولویت‌های نخستین برنامه‌هاي حمل و نقل خود قرار داده‌اند. گروه توزین الکتریک نیز به واسطه دانش، خلاقیت و تلاش بنیانگذار مجموعه از سال 1374 به این حوزه تخصصی ورود نموده و در سال 1375 با نصب و راه‌اندازی اولین باسکول قطارکش دینامیک در ایستگاه مانوری بندرعباس راه آهن جمهوری اسلامی، به پشتوانه کارشناسان واحد تحقیق و توسعه خود که از نخبگان، اساتید دانشگاه و فارغ التحصیلان رتبه‌های برتر دانشگاه‌های ممتاز و تراز اول بین‌المللی و داخلی در علوم مختلف فنی و مهندسی تجربه و تخصص دارند، پروژه‌های ITS متعددی را برای مجموعه‌های دولتی و خصوصی در صنایع و حوزه‌های مختلف، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی نموده است.

حوزه جاده اي :

سيستم توزين در حال حركت WIM

جمع آوري طيف گسترده اي از اطلاعات ترافيك به صورت آنلاین به ما ديد تقريبا جامعي از جريان ترافيك مي دهد. اين مسئله مي تواند كمك كند كه پل ها و جاده هاي مدرنی طراحي شده و از جاده هاي فعلي نیز به خوبي مراقبت و نگه داري شود. علاوه بر اين مانیتورینگ جاده ها باعث افزايش امنيت ترافيك و بهبود حركت جريان ترافيك مي شود. ابزار  Weigh in Motion مي تواند يك نظارت انعطاف پذير از ترافيك را ارائه دهد كه قابل اتكا، دقيق و بدون نياز به نگه داري است.

فوايد:

• جمع آوري اطلاعات دقيق و قابل اعتماد از حجم دقيق ترافيك

• فراهم كردن داده هاي جامع براي يك برنامه ريزي كاربردي دقيق

• فراهم آوري داده هاي واقع بينانه براي يك طراحي بهبود يافته درجاده ها و پل ها

• تشخيص وسايل نقليه بيش از حد مجاز سنگين براي محافظت از جاده ها و پل ها

• جمع آوري داده هاي ترافيكي براي پيش بيني هاي توسعه ترافيكي

سنسورهاي WIM مي تواند در تمام انواع سطوح جاده اي مثل آسفالت سخت، آسفالت معمولي و سیمانی نصب شود. نصب اين محصول سريع است آنها به هيچ تمهيدات پیچیده ای براي نگهداري در مورد سطح جاده ها و یا تعمير و بازبيني های کوتاه مدت نیاز ندارند. روكش بيروني سنسورها مي تواند طوری تنظيم شود كه بر روي سطح جاده قرار بگيرد. با تكيه بر ثبات بسيار بالاي اندازه گيري و مقاومت سنسورها، نيازي به كاليبراسيون به طور مداوم وجود ندارد. لذا شما مي توانيد به طور كامل بر روي كيفيت اطلاعات سنسورهاي یک سیستم WIM اعتماد كنيد. سنسورهای پیشنهادی شرکت توزین الکتریک با تحت پوشش قراردادن رنج سرعت 0 تا 250 کیلومتر بر ساعت وسيله نقليه، تحت تأثير شرايط آب و هوايي مثل تغيیر گسترده دما يا رطوبت يا باران يا نور آفتاب قرار نمي گيرد. لذا این سنسورها در تركيب با ديتالاگر مي تواند نتايج بسيار دقيق و مورد اعتمادي را در طي گذشت ساليان متمادی به شما تحويل دهد. گروه توزين الكتريك هم‌اکنون و پس از گذشت نزدیک به دو دهه فعالیت پر افتخار در این عرصه، پروژه‌های کنترل هوشمند WIM، FWD و HAWD را نیز برعهده گرفته و از تحقیقات تا اجرا و پشتیبانی آن را به صورت کاملاً یکپارچه و بومی‌سازی شده و منفرداً انجام می‌دهد.

برخي از پروژه ها ي شرکت در حوزه سيستم هاي توزين در حال حرکت جاده اي WIM :

 • طراحي، توليد و نصب 19 سامانه توزين در حال حرکت جاده اي در محورهاي مختلف کشور
 • صادارت 180 دستگاه سيستم توزين در حال حرکت 
 • برنده مناقصه خريد، نصب و راه اندازي و نگهداري 65 دستگاه سامانه توزين در حال حرکت جاده اي

 

از ديگر توانمندي هاي گروه توزين الکتريک در اين بخش مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

 • سامانه ثبت تخلفات هوشمند جاده اي  و شهري
 • سامانه هاي کنترل هوشمند چراغ قرمز
 • سامانه کنترل خطوط ويژه اتوبوسراني و تاکسيراني
 • سامانه کنترل هوشمند محدوده طرح ترافيک
 • سامانه کنترل هوشمند مناطق ورود ممنوع
 • سامانه جامع نظارتي و مانيتورينگ فضاي شهري

 حوزه ريلي:

در حال حاضر گروه توزين الكتريك توانايي دارد در حوزه ريلي خدماتي را كه برخي از آنها در ذيل آمده است ارائه دهد:

سيستم هوشمند تشخيص بريدگي چرخ

اندازه گيري دقيق دماي سطوح ويل ستwheel sets))

تشخيص بار محوري چرخ به چرخ جهت رعايت ايمني و استانداردهاي مربوطه

صحت و ايمني قفل بودن كوپلينگ واگن ها 

ليز خوردن چرخ، آناليز و تحليل سطوح خارجي قطار

اسكن كامل قطار و ... را بدون تماس و به صورت كاملاً ديناميك در محدوده سرعت 0 تا 140 كيلومتر با آناليز كامل با آخرين  تكنولوژي روز جهاني

ديگر امكانات قابل ارائه براي صنعت ريلي:

 • سيستم هاي مونيتورينگ شامل:

سيستم نظارت بر پروفيل قطار

مونيتورينگ وضعيت پل ها و تونل ها

تشخيص اشياء آويزان

 • مكانيزه هشدار خرابي شامل:

پيش بيني ريزش كوه روي ريل

تشخيص بريدگي چرخ

اندازه گيري وزن و ترازي بار واگن ها

پيش بيني احتمال ماسه گير بودن سوزن

سيستم نظارت بر پروفيل دقيق چرخ

سيستم نظارت بر كفشك و ديسك ترمز

سيستم مونيتورينگ تجهيزات زير واگن و كامل قطار

تست هوشياري راننده

داغي سر محور

خرابي ترمز

پيش بيني باد و جهت جريان هوا

سيستم تشخيص اصطكاك

سيستم نظارت بر قلاب