در باره بنيانگذار در باره بنيانگذار

 دکترمرتضي پويان، بنيانگذار گروه‌ توزين‌الكتريك متولد مردادماه 1342 در تهران می‌باشد. پدر ايشان مرحوم حاج حسن پويان متولد نياسر از توابع شهرستان كاشان بوده که در امر گلاب‌گيري سنتي و مرغداري صنعتي فعاليت داشته‌اند و والده محترمشان سلاله سادات و بانويي خيّر و نيكوكار مي‌باشند.

وی دوران دبستان و دبيرستان را در كاشان با موفقيت به پایان رسانیده، به طوري‌كه در سن 15 سالگي اولين شیر روشويي الكترونيك را در آرايشگاه بيژن كاشان راه اندازي نمود. پس از اتمام دوران سربازي در منطقه عملياتي كردستان، جهت ادامه تحصيل به آمريكا عزيمت و موفق به كسب درجه كارشناسي ارشد در رشته مهندسي برق گرديد. همگام با مراحل تحصيل به عضویت انجمن اسلامي دانشجويان مسلمان كاليفرنيا درآمد تا فعاليت سياسي - مذهبي داشته باشد. همزمان با تحصيل در رشته برق، با ذوق و شوق کارآفرینی پروژه‌های برق‌کشی ساختمان‌ها را أخذ و به فعالیت اقتصادی مشغول گردید و در آن زمان به عنوان جوانترين پيمانكار این صنف در ايالت مزبور شناخته شد. پس از مراجعت به ايران و بررسی صنعت توزین که در آن زمان اکثراً به صورت مکانیکی و به اصطلاح آن زمان با قپان‌های سنتی توزین صورت می‌گرفت شروع به ساخت ترازوها و باسکول‌های الکترونیکی نموده و به جهت خلائی که در این زمینه احساس نمود، گروه‌ توزين‌الكتريك را  تأسیس و در عرض کمتر از ده سال 75 درصد سهم بازار باسکول‌های جاده‌ای کشور را به خود اختصاص داد. با تلاش و پيگيري مداوم و خلاقيت در خور توجه ايشان در طی 20 سال أخير، در صنعت توزين تغییرات شگرفی صورت گرفته و در حال حاضر با 4 كارخانه و بيش از 540 نفر پرسنل با تخصص‌های گوناگون توانسته تا ضمن ايجاد بزرگترين كارخانه توليد انواع باسكول جاده‌اي و سيستم‌هاي توزين در خاورميانه، با انجام متعدد پروژه‌های خاص و متنوع در این حوزه تخصصی، بيش از 50 درصد سهم بازار انواع سيستم‌هاي توزين كشور را با خود همراه ساخته و به لحاظ اين ويژگي‌هاي خاص، سال‌هاست كه رياست انجمن صنفي توليد كنندگان لوازم سنجش و توزين ايران را نیز برعهده گیرد.

    حاج مرتضی پویان فردي مومن، مقيد به احكام الهي و عاشق دين بوده و ضمن انجام فعالیت‌های خیرخواهانه، در زادگاه پدری خود، نیاسر، اقدام به ساخت مسجدی به وسعت 2500 متر مربع بنا به وصیت پدر نموده است. ایشان که فردی خلاق، مبتكر، علاقمند به ميهن و كارآفرين می‌باشد، همواره سعي در توسعه اشتغال و ارتقاي تكنولوژي داشته، و به جهت اهتمام و تلاشی که در جهت تحقیق و بررسی در عرصه اندازه شناسی قانونی و استانداردهای مربوطه داشته و سختی‌هایی که در این مسیر متحمل گردیده، در سال 2011 میلادی از سوی سازمان بین المللی اندازه شناسی قانونی OIML به عنوان مرد سال اندازه‌شناسی معرفی و موفق به دریافت جایزه گردیده است.

      نامبرده به همراه پرسنل تلاشگر این گروه، به دليل عشق به رشد و تعالی و نگاه کارآفرينانه بنیانگذار مجموعه، جوايز و تقديرنامه‌های بسياری را کسب نموده که به برخی از آنها اشاره می نمائیم:

 

برخي از افتخارات :

  • مدیر ارزش آفرین کشور در عرصه حماسه اقتصادی و دفاع مقدس در سال 1392
  • دريافت تنديس طلائي مدیران تولیدکننده برتر کشور در سال 1390
  • منتخب همایش ملی مدیران صنعتی اشتغالزای کشور در سال 1389
  • مرد سال اندازه شناسی منتخب سازمان بین المللی اندازه شناسی قانونی OIML در سال 2011 میلادی براي اولين بار در ايران
  • چهره ماندگار صنعت و تجارت کشور در سال 1388
  • منتخب جشنواره طرح ملي مرمي سپاس در سال 1388
  • كارآفرين برتر در سال 1387