خبر خبر

الزام ساخت صفحه باسکول بتنی در محل کارخانه

 

با توجه به ابلاغیه اداره کل استاندارد ضروریست که تمامی مراحل مربوط به ساخت صفحه بتنی باسکول در محل کارخانه شرکت تولید کننده باسکول انجام شود و همچنین باید شرکت تولید کننده باسکول مجهز به آزمایشگاه کنترل کیفی بتون بر اساس استاندارد مربوطه باشد در غیر اینصورت اجازه ساخت باسکول با صفحه بتونی را ندارد.

 

با توجه به این ابلاغیه مهم ، مطلبی را در مورد اهمیت عمل آوری بتن باسکول بیان می نماییم:

بتن به طور کلی محصولی است که از اختلاط آب با سیمان و سنگدانه های مختلف كه در اثر واکنش آب با سیمان در شرایط محیطی خاصی حاصل می شود بوجود می آید . بتن اینک با گذشت بیش از 170 سال از پیدایش سیمان پرتلند به صورت کنونی، دستخوش تحولات و پیشرفتهای شگرفی شده است و بدلیل دارا بودن برخی از خصوصیات منحصر بفرد در ساخت اكثر سازه ها از آن استفاده می گردد.. سازه های بتنی در مقابل با دیگر انواع سازه ها مزایایی دارد که می توان بعنوان نمونه به قیمت تمام شده پایین تر، كیفیت و استحكام بالاتر، ضریب انتقال دمای كمتر، پایداری بیشتر نسبت به ضربه های وارده و مقاومت بیشتر در مقابل عوامل جوی و محیطی و ... اشاره نمود. در حال حاضر و طبق آمار های گرفته شده از بازار باسكول های مركب تمام بتنی پیش ساخته، توانسته است سهم به سزایی از بازار را به خود اختصاص دهد و اكثر خریداران باسكول تمایل به استفاده از این باسكول ها دارند. اما نكته بسیار مهم در این نوع باسكول ها طراحی مهندسی سازه آن و نوع عمل آوری بتن باسكول می باشد كه در نهایت این دو نكته تاثیر بسیاری را در كیفیت نهایی سازه باسكول خواهد داشت با توجه به اینكه عمل آوری استاندارد و صحیح بتن نیازمند استفاده از تكنولوژی و روش های نوین روز می باشد، سرمایه گزاری شركت ها در این بخش از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با توجه به تمایل بازار به استفاده از باسكول ها پیش ساخته مركب برخی از شركت بدلیل عدم توانایی در سرمایه گزاری از شیوه های سنتی و غیر علمی برای عمل آوری بتن باسكول استفاده می نمایند لذا این نوشته در حقیقت بررسی است اجمالی برای شناخت بهترین روش عمل آوری بتن با رویكردی به سوی تولید باسكولی بهتر و بادوام تر.

عمل آوری بتن چیست :

یکی از قسمتهای مهم در عملیات تولید بتن ، عمل آوری بتن است . عمل آوری فرایندی است كه طی آن از افت رطوبت بتن جلوگیری و دمای بتن را در حدی رضایت بخش حفظ می نمایند که این عملیات بلافاصله پس از بتن ریزی و اتمام عملیات پرداخت آغاز می شود. در حقیقت زمانی كه سیمان با آب مخلوط می شود واكنشی شیمیایی به نام هیدراسیون (آبگیری) انجام می شود كه میزان پیشرفت این واكنش بر روی مقاومت و دوام بتن تاثیر به سزایی دارد. در صورت مطلوب بودن دما و رطوبت بتن از طریق عمل آوری، واكنش هیدراسیون تداوم می یابد. عمل آوری بتن برخواص بتن سخت شده مانند دوام ، مقاومت ، آب بندی ، مقاومت سایشی ، ثبات حجمی ، مقاومت در برا بر یخ زدن و آب شدن ، نمکهای یخ زدا ، تاثیر به سزایی می گذارد . لازم بذكر است رشد مقاومت بتن در سنین اولیه بسیار سریع است اما پس از آن، به مدت نامحدودی به صورت آهسته ادامه می یابد.

اهداف عمل آوری :

1- جلوگیری از کاهش رطوبت یا تامین رطوبت از دست رفته

2-حفظ دمای بتن در حدی مطلوب به مدت زمانی معین

3- توسعه مقاومت بتن با تکمیل عملیات هیدراسیون سیمان

مدت عمل آوری :

مدت زمانی که بتن باید از نظر کاهش رطوبت محافظت شود ، به نوع سیمان ، نسبت اجزای مخلوط ، مقاومت مورد نیاز ، اندازه و شکل عضو بتنی ، هوای محیط و به شرایط بعدی که بتن در معرض آن قرار خواهد گرفت ، بستگی دارد .

انواع روش عمل آوری بتن باسكول:

•  استفاده از گونی در محل مشتری(روش غیر استاندارد)

استفاده از پوشش های خیس اشباع شده نظیر گونی و آبپاشی سطح بتن كه این روش مخصوص كارگاه های كوچك و فاقد سرمایه مالی و علمی می باشد. این روش به هیچ عنوان نمی تواند استحكام لازم را برای بتن باسكول ایجاد نماید و لذا سازه باسكول در كوتاه مدت دچار ترك می شود و از بین خواهد رفت.

• عمل آوری بتن در استخرهای آب ( غوطه وری سازه بتنی در آب)

بهترین و كاملترین روش عمل آوری بتن، غوطه ور سازی كل سازه بتنی ساخته شده در آب می باشد. در این روش، قطعات بتنی را به مدت حداقل 7 روز در استخرهای بزرگ آب به حالت اشباع غوطه ور نموده تا بتن به حداكثر میزان استحكام خود برسد. از آنجا كه استفاده از این روش مستلزم سرمایه گذاری گسترده و بالا جهت ساخت و تجهیز استخرهای وسیع، محوطه سازی، تجهیز و حمل و نقل و سیستمهای آبرسانی می باشد، تنها برخی از كارخانجات بزرگ و فرا منطقه ای از این روش استفاده می نمایند. این نوع عمل آوری در شرایط كاملا كنترل شده صورت می پذیرد و نسبت به سایر روشها دارای مزایا و برتری های قابل توجهی است و سازه بتنی در این حالت به حداكثر استحكام لازم خواهد رسید.

• عمل آوری بتن با بخار آب 

این روش جهت عمل آوری سریع بتن استفاده می گردد و بیشتر جهت تولید بلوك های سیمانی و سازه های كوچك بتنی كاربرد دارد. این روش دارای مزایای اقتصادی برای تولیدكنندگان بوده لیكن كیفیت و مقاومت بتن عمل آوری شده به این روش از كیفیت و مقاومت بتن عمل آوری شده در روش غوطه وری در آب كمتر است. در این روش جهت حصول نتایج رضایت بخش می بایست دقت و كنترل ویژه ای در عمل آوری لحاظ نمود لیكن به دلیل عدم تجهیز كارخانجات تولیدی بتن به تجهیزات پیشرفته و ایزوله، این نوع عمل آوری و عدم نظارت متخصصین بر فرآیند، بصورت مداوم گزارشات متعددی در خصوص كیفیت نازل و مقاومت پایین این سازه ها منتشر می گردد. بدین جهت از این روش معمولا برای عمل آوری قطعات پیش ساخته غیر سازه ای و قطعاتی كه فشار بار كمتری بر آنها تحمیل می شود استفاده می گردد و مناسب عمل آوری قطعات بزرگ بتنی نظیر صفحه و قطعات باسکول نمی باشد.

*** با توجه به مقایسه انجام شده در خصوص ساخت قطعات بتنی باسكول، به نظر می رسد در صورت توانایی كارخانجات تولیدی باسكول در ایجاد حوضچه ها و استخرهای وسیع ، عمل آوری بتن و سازه باسكول در استخرهای آب ، و مجهز بودن کارخانه به آزمایشگاه کنترل کیفی بتون ، استفاده از حوضچه و استخر عمیق در محل کارخانه، كاملترین و بهترین شیوه عمل آوری بتن بوده و ضمن استحكام حداكثری سازه های بتنی باسكول، ضامن حفظ كیفیت و دقت باسكول در طی زمان نیز می باشد.

منبع : گروه صنعتی توزین الکتریک
۱۳۹۴/۰۷/۲۵
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
پست الكترونیك
نظر شما
ارسال
نظرات ارسال شده